İnternetNasıl Yapılır

Windows 10’da DNS Adresi Değiştirme

Windows, macOS, Linux, Android ve iOS dahil tüm modern PC ve akıllı telefon işletim sistemlerinde internet bağlantınız için DNS sunucusunu değiştirebilirsiniz. Bugün, birkaç basit adımda Windows 10’da DNS ayarlarını nasıl değiştirebileceğinizi öğreneceğiz . Bunun yanı sıra, DNS’nin ne olduğu, internet bağlantınızı nasıl güçlendirdiği ve DNS’yi ISS’niz (İnternet Servis Sağlayıcı) tarafından sağlanan varsayılandan Open DNS veya Google DNS gibi daha hızlı bir şeye geçirmenin neden tavsiye edildiği hakkında da konuşacağız. daha verimli ve daha özel.

Windows 10 Bilgisayarlarda DNS’yi Değiştirin

İnternet bağlantınız için DNS sunucusunu değiştirmenin, gelişmiş gizlilik , artırılmış hız, daha düşük gecikme süresi ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok avantajı vardır . Bu makalede, Windows 10’da DNS ayarlarını nasıl kolayca değiştirebileceğimizi tartışacağız, ancak ondan önce, bir teknoloji olarak DNS hakkında daha fazla bilgi edineceğiz ve bizi dünyanın her yerindeki favori web sitelerimize ve hizmetlere bağlamanın nasıl kritik bir adım olduğunu öğreneceğiz. Dünya çapında Ağ.

Ekstra şeyleri okumak istemiyorsanız, doğrudan öğreticiye atlamak için aşağıdaki içindekiler tablosunu kullanabilirsiniz.İçindekiler 

DNS nedir?

DNS veya Etki Alanı Adı Sistemi, bilgisayarlar veya internete bağlı diğer cihazlar için merkezi olmayan bir adlandırma sistemidir. Genellikle internetin telefon rehberi olarak tanımlanan bu, web tarayıcılarının ve diğer web’e yönelik yazılımların İnternet Protokolü (IP) adresleri aracılığıyla etkileşime girmesine yardımcı olur . Kısacası, bir DNS çözümleyici, insanların anlayabileceği ‘google.com’ veya ‘beebom.com’ gibi alan adlarını 216.58.217.36 (Google.com için IPV4 adresi) veya 104.17.8.12 (Beebom için IPV4 adresi) gibi IP adreslerine dönüştürür. com) bilgisayarların anlayabileceği şekildedir. DNS sunucuları, karmaşık sayısal (IPV4) veya alfasayısal (IPV6) IP adreslerini hatırlamaya gerek kalmamasını sağlar.

DNS

Hangi DNS’yi Kullanıyorum?

Bu soruyu soruyorsanız, muhtemelen bilgisayarınızın veya akıllı telefonunuzun internet servis sağlayıcınızın varsayılan DNS çözümleyicisini kullandığı anlamına gelir. Bilgisayarınız, etkin bağlantılara ve ayarlarınıza bağlı olarak birkaç farklı DNS sunucusu kullanıyor olabilir. Tipik olarak, Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP), PC’nizde varsayılan olarak etkinleştirilir ve sistemi otomatik olarak ISP’nizin etki alanı adı sunucularının IP adreslerini kullanacak şekilde yapılandırır. Ancak, seçtiğiniz DNS IP adreslerini kullanmak için işletim sisteminizdeki veya cihazınızdaki DNS ayarlarını değiştirebilirsiniz.

DNS Sunucumu Nasıl Kontrol Edebilirim?

Windows 10 dahil tüm modern Windows sürümlerinde, bağlantınız için DNS sunucusunu Komut İstemi’nden kontrol edebilirsiniz.

 • Windows PC’nizde Komut İstemi’ni (veya Windows PowerShell ) açın. Şimdi “ipconfig /all” (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve Enter’a basın.
 • Hangi DNS çözümleyiciyi kullandığınızı öğrenmek için soldaki ‘DNS Sunucuları’ listesini bulun. Benim durumumda bunlar Açık DNS adresleridir.
DNS Sunucumu Kontrol Edin

Üçüncü Taraf DNS Kullanmanın Faydaları

Üçüncü taraf bir DNS sunucusu kullanmak size daha iyi hızlar ve daha düşük gecikme süresi sunabilir. Ayrıca, ISS’nizin internet tarama geçmişinizi günlüğe kaydetmemesini sağlayacaktır . Üçüncü taraf DNS sunucularını kullanmak, sansürlenen web sitelerinin çoğunun DNS aracılığıyla engellendiği göz önüne alındığında, bölge tarafından engellenen içeriğin kilidini açmanıza ve sansürü atlamanıza da yardımcı olabilir. Son olarak, ama kesinlikle en az değil, bazı üçüncü taraf DNS sunucuları sizi kötü niyetli sitelere ve diğer siber tehdit türlerine karşı da koruyacaktır. OpenDNS ayrıca ebeveyn kontrolü ve özel filtreleme seçenekleri sunar.

Windows 10’da DNS Nasıl Değiştirilir?

Windows 10’da DNS ayarlarını birkaç basit adımda manuel olarak yapılandırabilirsiniz. Size PC’nizi Open DNS kullanacak şekilde nasıl yapılandırabileceğinizi göstereceğim, ancak en iyi üçüncü taraf DNS sunucuları listemizi gözden geçirerek istediğiniz DNS çözümleyicisini seçebilirsiniz .

 • İlk önce Denetim Masası’nı açın. Şimdi sağ üstteki açılır menüden ‘Küçük simgeler’e geçin ve ‘Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne tıklayın
Windows 10'da DNS Nasıl Değiştirilir
 • Bir sonraki pencerenin sol bölmesinde, ‘Adaptör ayarlarını değiştir’ seçeneğini tıklayın.
Windows 10'da DNS Nasıl Değiştirilir
 • İnternete bağlı ağ arayüzüne sağ tıklayın, ardından ‘Özellikler’e tıklayın
Windows 10'da DNS Nasıl Değiştirilir
 • Şimdi İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) > Özellikler’i seçin
Windows 10'da DNS Nasıl Değiştirilir
 • ‘Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan’ üzerine tıklayın ve seçtiğiniz DNS çözümleyicinin DNS kimliklerini girin. İşiniz bittiğinde ‘Tamam’ı tıklayın.

DNS’yi Temizleyerek İnternet Bağlantısını Sıfırlayın

Ağınızın DNS çözümleyicisini değiştirdikten sonra bağlantı sorunları yaşıyorsanız, yukarıdaki 3. adımda ‘Devre Dışı Bırak’ seçeneğine tıklayarak ağ bağdaştırıcınızı yeniden başlatın. Yalnızca bir veya iki dakika sonra yeniden etkinleştirin.

Bu sorunu çözmezse, Yönetici modunda Komut İstemi’ni açın ve aşağıdaki komutları sırayla yürütün:

 • “ipconfig /flushdns” yazın. Enter’a bas
 • “ipconfig /registerdns” yazın. Enter’a bas
 • “ipconfig /release” yazın. Enter’a bas
 • “ipconfig /renew” yazın. Enter’a bas
 • “netsh winsock reset” yazın. Enter’a bas

Şimdi bilgisayarı yeniden başlatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu