Sosyal Blog

Twitter’da Nasıl Mavi Tık Onaylama Alınır?

Uzun süredir Twitter kullanıcısı mısınız? İyi bir takip topladınız mı? Ve şimdi Twitter’da nasıl doğrulanacağınızı mı merak ediyorsunuz? Peki, doğru yere geldiniz. 3 yıllık uzun bir aradan sonra, Twitter kısa süre önce doğrulama programını yeniden başlattı ve şimdi kullanıcıların mavi onay almak için doğrulama başvurusunda bulunmalarına izin veriyor. Birçok Twitter kullanıcısı, şirketin mavi onay işaretini platformda dikkate değer bir kişilik olmanın altın standardı olarak görüyor. Bu yazıda, Twitter’da doğrulanmak için temel gereksinimlerden, doğrulama başvurusu için gerekli adımlardan ve 2021’de Twitter’da kolayca doğrulanmak için bazı yararlı ipuçlarından bahsedeceğiz.

Twitter’da Doğrulanmış Olun (Mayıs 2021’de Güncellendi)

İçindekiler 

Twitter Doğrulama Uygunluk Kriterleri

Twitter’da mavi tik başvurusunda bulunabilmek için hesabınızın aşağıdaki altı kategoriden birine girmesi gerekir:

 • Devlet
 • Şirketler, markalar ve kuruluşlar
 • Haber kuruluşları ve gazeteciler
 • Eğlence
 • Spor ve oyun
 • Aktivistler, organizatörler ve diğer etkili kişiler

Tüm kategorilerdeki bazı ortak faktörler, genel bir Twitter hesabına sahip olmak ve son altı ay içinde üç veya daha fazla medya referansına sahip olmaktır. Ayrıca Twitter, şirketlerin, markaların, kuruluşların ve aktivistlerin, aynı coğrafi bölgede bulunan aktif hesapların ilk %0.05’inde takipçi sayısına sahip olmasını şart koşuyor. Twitter’ın belirli kategoriler için kriterleri hakkında daha fazla bilgiyi şirketin destek sayfasından okuyabilirsiniz .

Twitter Doğrulamasına Nasıl Başvurulur

1. Twitter uygulamasını açın ve soldaki hamburger menüsünden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine dokunun . Buradan hesap ayarlarınıza erişmek için “Hesap” üzerine dokunun .

twitter hesap ayarları - twitter'da mavi tik alın

2. Şimdi “Doğrulama İste” başlıklı bir seçenek göreceksiniz . Doğrulama ayarları sayfasına erişmek için üzerine dokunun. Görmüyorsanız, bir süre beklemeniz gerekecek çünkü Twitter hala kullanıma sunma sürecinde. Açılan sayfadan hesabınız için uygun kategoriyi seçin.

Kategori Seçin
Resim İzniyle: Twitter

3. Şimdi kimliğinizi doğrulamak için bir yöntem seçmelisiniz . Devlet tarafından verilmiş bir kimlik yüklemeniz, resmi bir iş e-posta adresi eklemeniz veya doğrudan Twitter hesabınıza atıfta bulunan resmi bir internet sitesi eklemeniz gerekecektir. Dimension en uygun doğrulama yöntemini seçin ve ardından başvurunuzu gönderin.

doğrulama twitterını tanımla
Resim İzniyle: Twitter

Not : Gizliliğiniz konusunda endişeleriniz varsa, Twitter resmi bir SSS sayfasında devlet kimliğinizin bir kopyasını almadığını veya saklamadığını belirtir. Şirket, “kimliğinizin gerçekliğini doğrulamak” ve hesabınızın doğrulama için uygun olup olmadığına karar vermek için güvenilir bir üçüncü tarafa güvenir.

4. Başvuruyu gönderdikten sonra, aşağıda gördüğünüze benzer bir onay ekranı göreceksiniz.

twitter doğrulama uygulaması - 2021'de Twitter'da mavi tik alın
Resim İzniyle: Twitter

Tüm bunları söyledikten sonra, doğrulama için başvurmanın mutlaka Twitter’da mavi bir tik işareti garanti etmediğini unutmayın. Twitter’da mavi bir onay işaretini hak ettiğinizi düşünüyorsanız, başvuruyu gönderin ve Twitter’ın yanıt vermesini bekleyin. Şirket genellikle kararını birkaç hafta içinde e-posta yoluyla geri alır. Ayrıca Twitter’daki @verified hesabından resmi bir DM alacaksınız.

Reddedilirsem Twitter Doğrulaması İçin Yeniden Başvurabilir miyim?

Şimdi, Twitter’da doğrulama için başvurduğunuzu ve ilk denemede mavi tik almayı başaramadığınızı varsayalım. Bir sonraki hamleniz ne olmalı? İlk denemede başarısız olursanız cesaretiniz kırılmasın. Twitter’da doğrulanmak için yeniden başvurabilirsiniz.

Resmi SSS sayfasında Twitter, “başvurunuzun reddedilmemesi gerektiğini düşünüyorsanız, reddedildikten 30 gün sonra doğrulama için yeniden başvurabileceğinizi belirtir Ayrıca, doğrulama için kaç kez başvurabileceğiniz konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.

Bu, esasen her 60 küsur günde bir doğrulama için başvurabileceğiniz anlamına gelir. Twitter’ın 30 gün içinde başvuru durumunuzla dimension geri döneceğini ve ardından yeniden başvurmak için 30 gün daha beklemeniz gerektiğini varsayarak bu sayıya geldik. Nihayetinde, yeni başvuruların duraklatılmaması şartıyla, yılda yaklaşık 5 ila 6 kez Twitter’da doğrulanmak için başvurabilirsiniz .

Twitter’da Doğrulanmak İçin En İyi İpuçları

twitter doğrulama sahte hesap - Twitter'da mavi tik nasıl alınır

Hesabınız uygunluk bölümünde eklediğimiz tüm koşulları karşılasa bile, Twitter mutlaka profilinizi doğrulamayabilir. Bunun nedeni, şirketin hesabın kayda değer olup olmadığını belirlemek için birkaç sinyali dikkate almasıdır. Ve bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Twitter Profilinizi Tamamlayın ve Optimize Edin

Başvuru sahipleri, profil adı, profil resmi, kapak fotoğrafı ve biyografi dahil olmak üzere profillerindeki tüm ayrıntıları doldurmuş olmalıdır. Kullanıcı biyografisinde, genel halkın sizi nasıl tanıması gerektiğini eklemek her zaman akıllıca olacaktır. Bu bir iş unvanı veya kayda değer bir başarı olabilir.

Örneğin, meslektaşım Anmol’un Twitter profili, adını, profilini ve kapak fotoğrafını ve iş tanımını açıkça gösteriyor. İşvereninizin @account adını biyografiye eklemek her zaman iyi bir fikirdir. Ayrıca profilinize weblog gönderilerinize veya internet’deki herhangi bir söze bağlantılar ekleyebilirsiniz.

twitter doğrulaması - eksiksiz bir profil şarttır - Twitter'da mavi tik nasıl alınır
 • Hesabınızın Aktif Olduğundan Emin Olun

Twitter, doğrulanmış hesapların platformda etkin olmasını gerektirir. En azından son altı ay içinde hesaba giriş yapmış olmalısınız . Bu sırada, düzenli olarak tweet attığınızdan ve tweet yanıtları ve DM’ler aracılığıyla diğer Twitter kullanıcılarıyla etkileşim kurduğunuzdan emin olun. Kulağa basit bir ipucu gibi geliyor ama bir marka oluşturmanıza ve Twitter’da doğrulanmaya bir adım daha yaklaşmanıza büyük ölçüde yardımcı olacak.

 • Twitter’da Güvenilirlik Oluşturun

Resminiz, weblog gönderisi/video/kitap bağlantıları ve diğer ayrıntılarla eksiksiz bir profil oluştururken, Twitter’da güvenilirlik oluşturmanın başka yolları da vardır. Büyük bir yayın için yazdığınız makaleleri tweetleyebilir ve bu süreçte diğer profillerle bağlantı kurabilirsiniz. Bu konuda otorite oluşturmak için yayınınızı, hikayede bahsedilen marka hesaplarını ve daha fazlasını tweet’te etiketleyin.

 • Onaylanmış E-posta Adresi ve Numarası

Güvenlik nedeniyle onaylanmış bir e-posta adresiniz veya telefon numaranız olmalıdır. Ayrıca , hesabınıza başka bir güvenlik katmanı eklemek için Twitter için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmenizi öneririz .

 • Twitter Kurallarını Takip Edin

Bu çok açık görünebilir, ancak Twitter, başvuranların geçtiğimiz yıl Twitter Kurallarını ihlal ettikleri için 12 saat veya 7 gün lokavt almamış olmalarını şart koşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu